Językowe kwiatki

 

W Internecie można znaleźć wiele stron poświęconych podstawowym błędom językowym, od ortograficznych i interpunkcyjnych przez gramatyczne i leksykalne po stylistyczne. Postanowiłam tutaj opisywać błędy językowe, które napotykam w swojej codziennej pracy, a które mnie rozśmieszyły, zaskoczyły czy zafrapowały. Szczególnie interesujące są błędy "muzyczne", tzn. pojawiające się w kontekście muzycznym. Powoduje on, że pewne sformułowania nabierają nowych znaczeń, nie zawsze właściwych. Oto kilka przykładów na początek:

Sonata emanuje skomplikowaniem technicznym.
Czasownik emanować ma dwa znaczenia:
1. 'wydzielać coś siebie', coś emanuje coś, np. ciepło;
2. 'roztaczać jakąś aurę, oddziaływać na otoczenie', ktoś, coś emanuje czymś, np. radością, spokojem.
Sonata jako utwór muzyczny nie może emanować skomplikowaniem technicznym, lecz może wyróżniać się, ewentualnie przykuwać uwagę skomplikowaniem technicznym.

Twórczość Czajkowskiego oceniano dość kontrowersyjnie.
Oceniać można: krytycznie, negatywnie, życzliwie, ale czy kontrowersyjnie? Kontrowersyjny, czyli 'dyskusyjny, wywołujący rozbieżność sądów; sporny'. Coś może wzbudzać kontrowersje, bądź w swej istocie być kontrowersyjne, np. artysta lub jego sztuka. Słowo modne i często nadużywane, tutaj jak najbardziej pasuje, lecz odnosić się powinno bezpośrednio do twórczości – kontrowersyjna twórczość, bądź twórczość wzbudzająca kontrowersje – a nie do czynności oceniania w ogóle.

Delikatny temat intonowany przez klarnet i fagot.
Czy temat muzyczny może być „delikatny"? Odpowiedź na to pytanie jest tutaj kluczowa. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się znaczeniu tego słowa:
1. 'niemasywny, odznaczający się kruchością budowy', np. delikatna roślina, szkło;
2. 'subtelny, wrażliwy', np. delikatna dziewczyna;
3. 'słaby, nieznaczny, o niewielkim nasileniu', np. delikatny róż, zapach;
4. 'wymagający umiejętnego załatwienia, taktu', np. delikatna misja, aluzja;
5. 'o środkach chemicznych i lekach: niedrażniący', np. delikatny krem .
W tym kontekście należy odrzucić znaczenia nr 2, 4 i 5. Użycie w znaczeniu nr 3 wymagałoby innego sformułowania, tzn. temat mógłby być „delikatnie intonowany przez klarnet", czyli słowo „delikatnie" określałoby natężenie dźwięku klarnetu. Pozostaje do rozpatrzenia znaczenie nr 1: Czy temat muzyczny może być niemasywny, odznaczać się kruchością budowy? Czy dźwięki mogą być kruche? Dotykamy materii bardzo ulotnej, ale wydaje się, że słowo „delikatny" tutaj nie pasuje. Temat muzyczny w swej konstrukcji dźwiękowo- -rytmicznej może zabrzmieć w sposób mniej lub bardziej delikatny, ale sam w sobie w swej budowie nie podlega takim ocenom.

 

Viverra ultrices

Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.

Viverra ultrices

Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz